Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2007

Ελλάς, Ευρώπη, Ολυμπιακός!!!

Στο ΄8 ο Πάντος έσωσε τον Ολυμπιακό όταν ο Ντιέγκο σούταρε, ο Νικοπολίδης απέκρουσε και ενώ ο Σανόγκο ήταν έτοιμος να κάνει το 0-1 ο Έλληνας αμυντικός έκανε προβολή και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 11΄ ο Στολτίδης βρήκε χώρο έξω από τη περιοχή και έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ!!! Στο ’13 ο Λούα Λούα πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτες της Βέρντερ αλλά το σουτ του Αφρικανού κατέληξε άουτ. Στο 16’ ο Λούα Λούα έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από άπιαστο σουτ που κατέληξε λίγο άουτ. Ο Πατσατζόγλου στο 22’ αποχώρησε τραυματίας και ο Μενδρινός πήρε την θέση του. Στο 24’ ο Νικοπολίδης απέκρουσε δύο συνεχόμενα σουτ του Μπορόφσκι και το Σανόγκο και έσωσε την ομάδα του. Μεγάλη ευκαιρία με τον Τοροσίδη να δίνει λάθος πάσα στον Κοβάσεβιτς με αποτέλεσμα τον Σέρβο να τον προλάβει ο αντίπαλος γκολκίπερ και ο Ολυμπιακός να μην μπορεί να κάνει το 2-0. Στο 33’ από κόρνερ του Ντιέγκο ο Νάλντο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και εκείνη κατέληξε άουτ. Στο 37’ ο Γιένσεν πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ελάχιστα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Στο 41’ ο Λούα Λούα έβγαλε τετ α τετ τον Κοβάσεβιτς εκείνος πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ της Βέρντερ απέκρουσε και μπλόκαρε. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μενδρινός απέκρουσε πάνω στην γραμμή και ο Ολυμπιακός απέφυγε τα χειρότερα. Το σουτ του Σανόγκο στο 62’ κόντραρε και η μπάλα πήγε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Νικοπολίδης απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Σανόκο και κράτησε το 1-0. Η Βέρντερ συνέχισε να πιέζει και ο Σανόκο έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ στο 64’. Στο 70’ ο Στολτίδης σέντραρε και ο Κοβάσεβιτς έκανε το 2-0. Στο 73’ ο Στολτίδης έκανε το 3-0 έπειτα από κεφαλιά του Κοβάσεβιτς και δυνατό κοντινό σουτ του ίδιου. Στο 89΄ ο Τοροσίδης έσκαψε την μπάλα αλλά ο Βίσε έδιωξε με δυσκολία. Στο 90’ ο Ντιέγκο εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Νικοπολίδης είπε και πάλι «όχι»… Το παιχνίδι τελείωσε με τον Ολυμπιακό και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν μαζί με τον Τάκη Λεμονή και τον κόσμο την μεγαλειώδη πρόκριση.